Kwiaty

Kwiaciarnia w internecie

Posted by Lama on 7 kwietnia 2019 in Kwiaty with No Comments


 

Tulipany są wieloletnimi zielnymi roślinami bulwiastymi, które kwitną późną wiosną z dużymi, najczęściej pojedynczymi kwiatami o różnych kolorach. Istnieją odmiany o białych, różowych, czerwonych, bordowych i prawie czarnych kwiatach, a także wszystkie odcienie żółtego i pomarańczowego.Tulipany są szeroko stosowane do dekoracji ogrodów i parków, gdzie można je sadzić we wszystkich rodzajach wiosennych klombów kwiatowych.

Gdzie rosną tulipany?

W naturze tulipany rosną w regionie Azji Środkowej, do której należą takie kraje jak Tadżykistan i Turkmenistan, Uzbekistan i Pakistan, Indie, Nepal i Chiny, a także kraje śródziemnomorskie: Hiszpania i Maroko, Włochy i Holandia. Tulipany są szeroko rozpowszechnione na Półwyspie Bałkańskim i w dość surowej naturze krajów skandynawskich. Wiele gatunków i odmian rośnie w miejskich rabatach Europy Wschodniej. Kwiaty te mogą z łatwością wytrzymać warunki klimatyczne obszarów górskich, pustynnych i stepowych, suche lata i ostre zimy.

Wiosna w ogrodzie i tulipany

Gdy słońce ogrzewa ziemię, zaczyna się kwitnienie tulipanów, które są słusznie uważane za króla wiosennego ogrodu: żadna roślina wiosenna nie ma tak różnych kształtów i kolorów, poza tym różnią się wysokością i, co ważne, czasem kwitnienia. Tulipany są jednym z pierwszych wiosennych kwiatów, które zachwycają pięknymi kolorami. Ten typ kwiatów jest wyjątkowy i kwitnie od kwietnia, każdy typ tulipana może mieć indywidualne cechy. Aby zadbać o właściwą pielęgnację trzeba wiedzieć wszystko o tulipanach i prawidłowym rozmnażaniu kwiatów. Nowoczesne technologie umożliwiają uprawę kwiatów przez cały rok i cieszyć się cudownym kwiatostanem. Jednakże, aby roślina mogła się rozwijać, trzeba znać nie tylko biologię tulipana, ale także uwzględnić teren, na którym roślina rośnie i otaczający ją klimat.

Kiedy sadzić tulipany?

Aby rośliny mogły aktywnie kwitnąć, zaleca się sadzenie cebulek jesienią. Podczas wysadzania należy obliczyć odpowiedni czas na zapuszczenie korzeni przed pierwszymi przymrozkami. Można także cebulki posadzić wiosną, jednak rośliny będą miały słabe tempo kwitnienia i są najczęściej narażone na choroby.

Sadzenie jesienią

Przed sadzeniem materiału siewnego należy dokładnie zbadać i wyselekcjonować uszkodzone okazy. Przygotowany teren do sadzenia tulipanów należy podlać wodą i nawozem organicznym. Glebę pozostawia się na kilka dni, po czym trzeba ją rozluźnić. Materiał do sadzenia należy umieścić w słabym roztworze manganu na pół godziny, a następnie posadzić w ziemi. Przykryć cebulki suchymi liśćmi, aby zmniejszyć efekt pierwszych mrozów. Sadzenie powinno odbyć się pod koniec września.

Metoda pielęgnacji roślin kwitnących

Dla tych, którzy chcą wiedzieć wszystko o tulipanach, nie wystarczy zdobyć informacje o sadzeniu, ważne jest również, aby otoczyć je odpowiednią opieką w okresie aktywnego kwitnienia. Zanim roślina uwolni kwiatostan, konieczne jest regularne poluzowywanie gleby i stosowanie roztworów z nawozami. Po pojawieniu się pąków konieczne jest podlewanie rośliny roztworem zawierającym nawóz azotowy. W okresie kwitnienia należy regularnie podlewać kwiaty i usuwać chwasty.

Rodzaje i odmiany tulipanów

Ścisła i precyzyjna klasyfikacja gatunków tulipanów nie istnieje. Większość znanych systemów jest złożona, skomplikowana i ciągle się zmienia.

Tulipany wczesne

Tulipany z pąkami i wysokością szypułki do 30 cm. Okres kwitnienia rozpoczyna się pod koniec marca. Przedstawicielem tej klasy jest odmiana tulipana Duc van Tol mała roślina o wysokości szypułki do 15-20 cm. Kolor tulipanów jest czerwony z żółtą obwódką, ale są podgatunki z żółtymi, różowymi i fioletowymi pąkami. Tulipan Monte Carlo to roślina z dużymi żółtymi pąkami, których rozmiar osiąga 10 cm, a wysokość mocnej łodygi wynosi około 20 cm. Tulipan Abba to najmniejszy tulipan spośród wszystkich gatunków, tylko 10 cm wysokości i piękne czerwone kwiaty. Okres kwitnienia trwa ponad 15 dni.

Średnio wczesne odmiany tulipanów

Tulipany Triump charakteryzują się wysokością łodygi od 40 do 70 cm i dużymi kwiatami o kształcie kielicha. Okres kwitnienia trwa od połowy kwietnia do początku maja. Jednym z przedstawicieli klasy Triumph jest odmiana Blenda Flame, kolor tulipanów jest mleczny z czerwono-różowymi piórami, kształt kwiatu to duży, kielich. Hybrydy Darwin są to rośliny o wysokości łodygi do 60-80 cm i dużych kwiatach o kształcie kielicha lub kubka, kwitną od połowy kwietnia do początku maja. Jedną z odmian w tej klasie, jest tulipan Apeldoorn. Wysokość łodygi nie przekracza 65 cm, a średnica pąka wynosi około 4 cm, kwiat jest w kolorze pomarańczowo-żółtym.

Późne odmiany tulipanów

Cechą charakterystyczną późnych tulipanów jest podstawa kwiatów, która ma zaokrąglony kwadratowy kształt. Późne tulipany zaczynają kwitnąć w maju do początku czerwca. Wysokość łodygi sięga 75 cm, a kolor pąków ma szeroką gamę odcieni. Wśród przedstawicieli tej klasy znajdują się odmiany o wielu kwiatach, z których jedną jest odmiana tulipanów Red Georgette, która ma do 5 kwiatów w kolorze granatowo-czerwonym, wysokość szypułki do 60 cm.

Tulipany z frędzlami

Charakterystyczną cechą tej klasy jest obecność drobnych frędzli na płatkach. Kształt pąka tulipana z frędzlami może przypominać kwiat lilii lub kielich. Wysokość łodygi sięga 80 cm, a jednym z tulipanów w tej klasie jest Hughes Ten Bosch. Jego kwiat ma kontury w kształcie kielicha, a kolor tulipanów jest różowy, z dużą i grubą grzywką tego samego koloru i białego dna. Wysokość szypułki nie przekracza 55 cm.

No trackbacks yet.

Posts with similar tags

No post with similar tags yet.

Posts in similar categories